Oferte locuri de munca top

Începe demolarea podului peste râul Cibin

1024px-CibinDemolarea podului Cibin din Sibiu va demara săptămâna viitoare. Traficul auto urmează să fie deviat pe parcursul lucrărilor pe alte două podul aflate în apropiere. Pentru pietoni se va monta o pasarelă provizorie.

Primele lucrări de demolare se vor executa pe suprafaţa carosabilă a podului, prin îndepărtarea stratului de asfalt şi apoi a casetelor de beton. Apoi se vor dezafecta părţile metalice ale podului.

Lucrările la reţelele de utilităţi din zona podului şi cele de pregătire pentru demolarea structurii existente au început în luna septembrie a acestui an, având ca termen de execuţie 20 de luni.

Un nou pod va fi construit peste râul Cibin cu structura pe arce.

Executantul proiectului este Asocierea SC Prodial SRL – SC Arcada Company SA Galaţi – SC Repcons SRL – SC Termo Sibiu SRL – SC Consinstal Energy SRL – SC Teleconstrucţia SA.
Contractul are o valoare de 10,57 milioane lei (fără TVA), fiind finanţat din bugetul local al Sibiului.
Pe lângă demolarea podului existent şi construcţia unui nou pod, contractul include modernizarea reţelelor de apă şi canalizare, reţelele de telecomunicaţii, cele de gaz şi electricitate.


Etichete:
Sus