Procedurile de adjudecare a serviciilor de proiectare și asistență tehnică pentru statiile de pe Magistrala 5 de metrou au ca dată prevăzută pentru începere 25 ianuarie 2017, potrivit SEAP.
Vor fi elaborare documentatii tehnice pentru:
* Tronsonul 1. Drumul Taberei – Universitate. Sectiunea 2. Eroilor (PS Opera) – Universitate – 1,9 KM; 3 statii
și
* Tronsonul 2. Universitate – Pantelimon. Sectiunea 2. Universitate – Piata Iancului” – 2,9 KM; 3 statii.
În vederea atribuirii acestor servicii Metrorex intenționează să lanseze o procedură de atribuire publică, prin licitație deschisă.
Durata estimată a contractului:
– 48 luni începând de la data adjudecării contractului, etapa de elaborare documentații tehnice (proiectare, aplicații finanțare, documentatii avize / autorizații);
– 60 luni de la data atribuirii contractelor de execuție, etapa de acordare asistență tehnica privind execuția.
Contractele vor fi atribuite după criteriul “cel mai bun raport calitate-preț”, ponderea factorilor de evaluare fiind 40% – prețul ofertei și 60% factori privind organizarea activității, calificarea / experiența personalului.
Valoarea estimată a contractului de proiectare este de 60 milioane lei.
Finantarea contractului este asigurată în cadrul obiectivului Magistrala 5, din cheltuieli de capital, capitolul alocatie de la bugetul de stat și credit BEI.