Banner paste 2026

Vor fi construite locuinte de serviciu pentru bugetari

DSC_0006Cererea mare de locuințe ieftine va fi parțial rezolvată de stat prin asigurarea de locuințe de serviciu pentru bugetari, la chirii modice.

Potrivit unui proiect de lege aflat în dezbatere publică până la 1 iunie, statul va construi prin Agenția Națională pentru Locuințe, locuințe de serviciu destinate funcţionarilor publici, precum şi angajaţilor din instituţii publice centrale şi locale sau structuri aflate în coordonarea, subordonarea sau sub autoritatea acestora, care nu deţin sau nu au deținut, individual sau în comun, împreună cu soţii lor, în proprietate o locuinţă în localitatea în care îşi desfăşoară activitatea, indiferent de modul în care a fost dobândită, cu excepţia cotelor-părţi din locuinţe dobândite prin moştenire, şi nici nu au achiziţionat după data repartizării unei locuințe de serviciu o altă locuinţă în localitatea în care îşi desfăşoară activitatea, indiferent de modul de dobândire.

Chiriile pentru locuințele de serviciu nu pot depăşi 15% din venitul net lunar pe familie în cazul în care venitul mediu net lunar pe membru de familie nu depăşeşte salariul mediu net lunar pe economie. În cazul în care venitul net lunar pe membru de familie se situează între venitul mediu net lunar pe economie şi dublul acestuia, nivelul maxim al chiriei lunare nu poate depăşi 25% din venitul net lunar pe familie.

 

Locuinţele de serviciu vor fi moderne și cu suprafețe rezonabile

Pentru dezvoltarea construcţiei de locuinţe de serviciu, statul are în vedere promovarea unor soluţii arhitecturale moderne. În situaţia repetitivităţii soluţiilor alese, vor fi individualizate ansamblurile de locuinţe prin planuri urbanistice zonale şi prin adaptarea respectivelor soluţii la condiţiile pedoclimatice existente în amplasament.

Pentru locuinţele de serviciu care se construiesc prin Program se adoptă soluţii de suprafaţă şi de confort minim prevăzute în Legea locuinţei nr. 114/1996, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, și după caz, cu încadrarea în standardele de cost în vigoare.

 

Primăriile, consiliile județene, ministerele, guvernul și președinția vor avea locuințe de serviciu

Programul „Construcţia de locuinţe de serviciu” are în vedere construcţia de locuinţe de serviciu, pe baza propunerilor primite de către Agenţia Naţională pentru Locuințe de la instituțiile administraţiei publice locale / centrale.

Programul se realizează pe terenuri proprietate publică a statului ori a unităţilor administrativ – teritoriale.

Constructiile de locuinte de serviciu sunt exceptate de la plata taxei pentru autorizarea construcţiilor, obiectivele de investiţii fiind de utilitate publică.

Consiliile locale trebuie să asigure sursele de finaţare pentru realizarea documentaţiei tehnico-economice aferentă lucrărilor tehnico-edilitare pentru asigurarea condiţiilor de locuit, în vederea aprobării indicatorilor tehnico-economici.

De asemenea, consiliile trebuie să asigure sursele de finanţare pentru proiectarea și execuția lucrărilor tehnico-edilitare necesare.

 

Locuințele de serviciu vor fi finanțate de la bugetul de stat, bugete publice, credite și investiții private

Finanțarea Programului „Construcţia de locuinţe de serviciu”  se asigură din surse de la bugetul de stat, surse din bugetele locale, din credite interne/externe, din surse ale investitorilor privaţi, precum şi din alte surse legal constituite.

Pentru contractarea serviciilor de proiectare și a lucrărilor de execuție, pentru asistenţa tehnică asigurată de ANL în pregătirea şi derularea programulului, inclusiv pentru plata personalului de supraveghere pe parcursul realizării acestuia, în devizul general al lucrării se vor prevedea cheltuieli în cuantum de 5% din valoarea lucrărilor de construcţii-montaj. Aceste cheltuieli se cuprind în devizul general pentru obiectivele de investiţii şi se încasează pe măsura realizării lucrărilor de construcţii-montaj, în conformitate cu reglementările în vigoare.

ANL asigură urmărirea şi supravegherea tehnică a lucrărilor, recepţia lucrărilor de construcţii-montaj, punerea în funcţiune a obiectivelor de investiţii şi recepţia finală.

Supravegherea tehnico-economică a lucrărilor de construcţii-montaj se realizează de ANL prin personal propriu atestat, angajaţi cu contract sau prin unităţi deprofil, în conformitate cu reglementările în vigoare.

După finalizarea lucrărilor de construcţie şi după încheierea procesului verbal de recepție la terminarea lucrărilor, locuințele de serviciu  se preiau în administrare, prin protocol încheiat cu ANL, de către instituțiile publice locale / centrale care au solicitat realizarea acestora.

 

Administrarea și repartizarea locuințelor de serviciu

Locuințele de serviciu realizate prin Program pe terenuri aflate în proprietatea publică a statului, la solicitarea autorităților publice centrale, sunt administrate de instituţiile publice centrale si locale care au solicitat realizarea acestora.

În vederea soluţionării cererilor privind repartizarea locuințelor de serviciu construite prin Program, autorităţile administraţiei publice locale / centrale vor stabili măsurile necesare pentru luarea în evidenţă şi pentru examinarea solicitărilor primite.

În acest scop, se vor constitui comisii de examinare a solicitărilor de locuințe de serviciu şi se vor stabili şi da publicităţii, prin afişare la sediul acestora, actele justificative necesare care însoţesc cererea şi locul de primire a cererilor.

Locuințele de serviciu construite prin Program  se repartizează personalului propriu al instituțiilor care solicită realizarea acestora.

Instituțiile publice locale / centrale pot încheia protocoale de colaborare prin care stabilesc ca locuințele de serviciu să fie repartizate personalului din mai multe instituții.

Închirierea locuințelor de serviciu se face în condiţiile prevăzute de legislația specifică din fiecare domeniu sau în situația în care nu există legislație specifică, în condițiile Ordonanţei Guvernului nr. 40/1999 privind protecţia chiriaşilor şi stabilirea chiriei pentru spaţiile cu destinaţia de locuinţe, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 241/2001, cu modificările ulterioare.

Durata contractelor de închiriere va fi stipulată în contractul de închiriere, încheiat între părţile contractante, accesoriu la contractul de muncă sau raportul de serviciu.

Chiriaşul are obligaţia de a preda locuinţa în termen de 30 de zile de la data la care încetează a-şi mai desfăşura activitatea în considerarea căreia locuinţa a fost închiriată în localitatea respectivă.

În cazul în care locuințele de serviciu construite prin Program devin vacante, acestea se pot repartiza şi închiria ca locuințe de serviciu pentru alte persoane care își desfășoară activitate în instituții publice pe o perioadă determinată, până la apariţia unor noi cereri din partea personalului instituției care administrează locuințele de serviciu.

Descarca aici proiect HG constructia locuinte de serviciu

 

Rasfoieste revista ARENA Constructiilor nr 3/mai 2016
Articole disponibile fara abonament – paginile 21-22, 23-24, 25, 29, 30- 33, 34-35, 40-41,43-44.


Etichete:
Sus