Doar 61,1 % din locuitorii țării noastre aveau locuințele conectate la sistemele de canalizare, la finele anului trecut.
Numărul lor a crescut 61.119 persoane în 2025, ajungând la 11,63 milioane de locuitori, potrivit datelor de la Institutul Național de Statistică.
În ceea ce priveşte epurarea apelor uzate, populaţia conectată la sistemele de canalizare prevăzute cu staţii de epurare a fost de 11,44 milioane de persoane, reprezentând 60,1% din populația rezidentă a țării, cu 88.070 persoane mai mult decât în anul 2024.
Creșterea numărului de persoane conectate reflectă extinderea infrastructurii de canalizare și epurare a apelor uzate.
La nivelul regiunilor de dezvoltare, ponderea cea mai mare a populației conectată la sistemele de canalizare în totalul populației rezidente s-a înregistrat în regiunea București-Ilfov (97,1%), urmată de regiunea Vest (73,1%) și Centru (72,6%).
Gradul cel mai redus de racordare la sistemele de canalizare s-a înregistrat în regiunile de dezvoltare: Nord-Est (41,1%), Sud-Muntenia (42,8%) și Sud-Vest Oltenia (51,3%).
Din totalul populației conectată la sistemele de canalizare, 98,4% beneficiau în anul 2025 și de servicii de epurare a apelor uzate.
Noi pasi pentru edificarea unor cladiri cu 8 niveluri in Capitala
Diferențele dintre mediul urban și cel rural rămân semnificative.
În anul 2025, în mediul urban populația conectată la canalizare a fost de 9,75 milioane de persoane, reprezentând 99,8% din populația rezidentă urbană a României, iar în mediul rural un număr de 1,88 milioane de persoane au beneficiat de servicii de canalizare, reprezentând 20,4% din populația rezidentă rurală a României.


