Pe perioada întreruperii temporare a SEAP, până pe 15 iunie, se vor putea derula achiziții directe prin intermediul catalogului electronic de la nivelul SEAP.
Întreruperea etapei de inițiere a procedurilor de atribuire are un caracter tehnic și operațional cu un termen maximal de până la 15 iunie 2016.
În cazul în care operatorul SEAP va reuși să remedieze disfuncționalitățile din sistem într-un termen mai scurt, atunci repornirea platformei, în vederea inițierii de noi documentații, se va realiza imediat, potrivit ANAP.
Data fiind etapa de planificare și strategia de contractare care stau la baza inițierii procedurilor de achiziții publice de către autoritățile contactante, Agenția Națională pentru Achiziții Publice amintește faptul că necesitatea, oportunitatea și termenul de inițiere trebuie să fie corelate exclusiv cu scopul și obiectul contractului.
ANAP menționează că în regimul excepțiilor prevăzut de cadrul legal în vigoare, caracterul urgent al achiziției este apreciat exclusiv în funcție de factori obiectivi fără a ține cont de acțiunea sau inacțiunea inițiatorului.
Având în vedere că astăzi, 26 mai 2016, prevederile O.U.G. nr. 34/2006 cu modificările și completările ulterioare, precum și cele ale actelor normative incidente nu mai pot fi invocate ca bază legală pentru inițierea unor noi proceduri de atribuire a unor contracte de achiziție publică, precizăm că în perioada în care SEAP are aceste funcții suspendate, autoritățile contactante vor putea atribui contracte în vederea satisfacerii necesităților strigente apărute în această perioadă, prin utilizarea procedurilor care nu instituie obligația publicării unui anunț de participare în sistemul electronic național, cu condiția încadrării în circumstanțele de excepție care permit aplicarea acestora, și cu respectarea celor menționate în paragraful anterior (e.g. factori obiectivi).

