Oferte locuri de munca top

Cresc tranzacţiile cu locuințele de lux din nordul Bucureştiului

Nordis_apartament_inchiriat_2Cererea de apartamente destinate închirierii din nordului Capitalei a crescut şi cu 40% în primul trimestru din 2015 comparativ cu trimestrul anterior. Cele mai solicitate zone sunt Aviatorilor, Dorobanți, Primăverii și Floreasca, unde a crescut şi numărul tranzacţiilor cu 21%, conform unei analize realizate de Nordis.

Emanuel Poștoacă, general manager al Nordis, a precizat:„În primul trimestru din 2015 am remarcat o creștere atât a numărului de cereri de apartamente și vile pentru închiriere, cât și a numărului de tranzacții de închiriere, în condițiile unei oferte relativ constante – cu doar circa 5% mai mari, față de trimestrul anterior. Creșterea cererii la nivel de agenție a fost de peste 50%, iar numărul total de tranzacții a crescut cu circa 15%. Cei mai mulți chiriași de lux s-au orientat către apartamente de trei camere.”

O creștere spectaculoasă s-a înregistrat pentru aria rezidențială de lux Aviatorilor, Primăverii, Dorobanți și Floreasca, unde s-a  remarcat o creștere de peste 40% a numărului de cereri de închiriere, pentru apartamente situate în imobile noi (construite după anul 2000).Cele mai multe cereri au vizat apartamente cu bugete sub 1.200 de euro și, de asemenea, aici s-a înregistrat și cea mai crescută rată de tranzacționare.
Numărul de tranzacții în aria Aviatorilor, Primăverii, Dorobanți și Floreasca a crescut cu 21%.

Tot în aria Aviatorilor, Dorobanți, Primăverii și Floreasca a avut loc și cea mai vizibilă schimbare a ponderii noilor bugete alocate de către potențialii chiriași în căutare de apartamente premium: dacă în ultimul trimestru din 2014 un procent de 43% veneau cu un buget de până în 1.200 euro/lună, acum procentul acestora s-a ridicat la 55%, conform analizei Nordis.

În zonele Băneasa-Pipera și Herăstrău ponderile bugetelor pentru închiriere s-au păstrat relativ aceleași cu sfârșitul anului trecut.

În zona Herăstrău, s-a înregistrat o majorare a numărului de cereri cu circa 35%, pe toate categoriile de bugete, atât pentru apartamente cu buget sub 1.200 euro, cât și pentru apartamente cu buget peste 1.500 euro. Numărul tranzacțiilor este mai mare cu 11% decât în trimestrul anterior.

Numărul total de cereri de închiriere în zona Pipera, atât pentru vile cât si pentru apartamente, a crescut în trimestrul I 2015 cu circa 30 %, față de trimestrul anterior.

Creșterea cererii de vile a fost mai mică față de creșterea cererii de apartamente. Astfel, cererea de vile pentru închiriere în zonele Băneasa și Pipera a înregistrat o majorare de circa 15% in timp ce cererea de apartamente pentru închiriere a crescut cu aproximativ 36%, potrivit datelor Nordis.

Cele mai cerute au fost apartamentele și vilele cu buget lunar sub 1.200 euro și, de asemenea, cele mai multe tranzacții s-au finalizat în aceste bugete.

Numărul de tranzacții de închiriere de locuințe de lux în zonele Băneasa și Pipera a crescut cu cca 17%.


Etichete:
Sus