Oferte locuri de munca top

Varianta de Ocolire Mediaș: va fi revizuit studiul de fezabilitate  

Centrul_istoric_MediasŞapte companii au participat la licitaţia pentru atribuirea contractului de servicii în vederea revizuirii studiului de fezabilitate pentru Varianta de ocolire a municipiului Mediaş.

Proiectul pentru revizuirea studiului de fezabilitate pentru Varianta de ocolire Mediaș are un buget de 1,6 milioane de lei plus TVA. Licitaţia a avut loc în perioada octombrie- noiembrie 2015.

Pe primele trei  poziţii s-au situat ofertele companiilor Luca Way SRL, Exe Company și Tehno Consulting Solutions.

Societatea Luca Way SRL, reprezentată avocatul Radu Valentin Sora, a contestat licitaţia organizată de CNADNR în calitate de autoritate contractantă, pentru atribuirea contractului de servicii având ca obiect Revizuire/Actualizare Studiu de Fezabilitate pentru „Varianta de Ocolire Mediaş”Servicii de fezabilitate, servicii de consultanţă, analize şi Servicii de proiectare tehnică pentru infrastructura de transport .

Compania a solicitat anularea adresei referitoare la comunicarea privind anularea procedurii de atribuire, a raportului de anulare, precum şi a tuturor actelor subsecvente, obligarea autorităţii contractante la continuarea procedurii în sensul încheierii contractului de achiziţie publică şi la plata cheltuielilor de judecată ocazionate.

Decizia Consiliului National pentru Solutionarea Contestatiilor i-a fost favorabilă .

Astfel, CNADNR în calitate de autoritate contractantă este obligată să renunţe la anularea procedurii de achiziţie publică pentru proiectul Revizuire/Actualizare Studiu de Fezabilitate pentru „Varianta de Ocolire Mediaș”.

Consiliul Naţional pentru Soluţionarea Contestaţiilor obligă autoritatea contractantă la depunerea diligenţelor pentru obţinerea sursei de finanţare în vederea implementării contractului şi la finalizarea procedurii în termen de 30 zile de la decizie.

De asemenea, CNADNR este obligată să plătească suma de 4 mii de lei către câștigătoarea licitaţiei Luca Way reprezentând cheltuieli pentru depunerea contestaţiei.

 

 

Are you human? Please solve:Captcha


Etichete:
Sus