A fost finalizată procedura de achiziție publică tip procedură simplificată pentru obiectivul de investiții „Reabilitarea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia”.
Beneficiarul direct al proiectului este Unitatea Administrativ Teritorială judeţul Ialomiţa, reprezentată prin Consiliul Judeţean Ialomiţa, precum şi Spitalul Judeţean de Urgenţă Slobozia
Contractul are valoarea de circa 13,76 milioane lei fără TVA și constă în:
* Servicii de proiectare si asistență tehnică conținând activitățile:
- a) Elaborarea documentatiilor de obtinere a avizelor si acordurilor indicate in Certificatul de Urbanism si asistenta in obtinerea acestora și Elaborarea documentatiei tehnice (PAC) pentru obtinerea Autorizatiei de Construire si asistenta in vederea obtinerii acesteia
- b) Elaborarea Proiectului Tehnic de Executie (P.Th.+D.E.)
- c) Asistenta tehnica din partea proiectantului
* Execuție lucrări și furnizare echipamente și utilaje aferente realizării investiției.
Acest contract a fost câștigat de Construcții Erbașu SA.
Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 8 – Dezvoltarea infrastructurii sanitare şi sociale. Contractul de finanțare din fonduri europene a fost semnat la finele anului trecut.
Prin acest proiect, Ambulatoriul din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia va fi modernizat prin crearea unui spațiu optim din punct de vedere al amplasării, amenajării și echipării, unde să poată fi acordată asistența medicală de tip ambulatoriu pentru toți locuitorii Județului Ialomița și împrejurimi.
Data finalizării proiectului este 30 iunie 2023. Valoarea totală a proiectului este de circa 17,5 milioane lei, din care valoarea eligibilă nerambursabilă din fonduri europene se ridică la circa 7,5 milioane lei iar valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul național la circa 3 milioane lei.
Citiți și:
O multinationala isi extinde capacitatea de productie din tara noastra


