La peste 1,3 miliarde de euro se ridică valoarea totală estimată a investiției pentru Autostrada Ploiești – Brașov, potrivit anunțului de participare publicat de Comisia Națională de Strategie și Prognoză pe sistemul electronic de achiziții publice, la finele săptămânii trecute.
Acest contract urmează să fie atribuit în regim de parteneriat public-privat.
În cadrul parteneriatului, obiectivul de investiție se va face în proporție de maxim 25% de către Partenerul public și restul de minim 75% de către Partenerul privat.
Proiectul prevede pentru sectorul Ploieşti – Braşov (Cristian) importante lucrări de artă, între care 14 viaducte şi 33 poduri cu o lungime totală de aprox. 3 km, precum şi 2.6 km de tuneluri cu galerie dublă.
Totodată, sunt incluse noduri rutiere, drumuri de acces la autostradă, precum şi asigurarea continuităţii drumurilor existente pe care autostrada le-ar putea întrerupe, relocarea variatei reţele de utilităţi pe care autostrada o afectează, lucrări hidrotehnice şi de atenuare a impactului asupra mediului. Este vorba de lucrări importante de terasamente precum şi de consolidare a versanţilor datorate profilului geologic şi geotehnic al zonei străbătute de autostradă, lucrări a căror stabilitate este direct influenţată de executarea unui sistem vast şi judicios gândit şi realizat de preluare şi îndepartare a apelor meteorice sau de infiltraţie.
În plus, există o varietate de alte lucrări specifice unui proiect de autostradă, cum ar fi sistemul de monitorizare a traficului, marcaj şi semnalizare rutieră, sistemul de apel în regim de urgenţă, sistemul ITS (IntelligentTrafficSystem), sistemul de taxare, centrele de întreţinere, spaţiile de servicii şi de parcare.
Contractul se va atribuit după criteriul ”cel mai bun raport calitate – pret”.
Durata contractului, concesiunii, a acordului-cadru sau a sistemului dinamic de achiziții este de 24 de ani (288 luni).
Citiți și:
A fost aprobat un proiect rezidential ce va fi dezvoltat in Capitala


