Banner Paste 2025

La Năvodari se construieşte un centru de afaceri cu bani europeni

305912Oraşul Năvodari ar putea avea un centru de afaceri modern în următorii doi ani, potrivit celui mai recent proiect demarat de Primărie cu fonduri europene.

Noul complex va fi amplasat de-a lungul Bdului Mamaia Nord, care asigură o legătură foarte rapidă și facilă cu drumurile naționale pe un teren de peste 16 mii mp. Construcţia va avea o amprentă la sol de peste 2.000 mp şi o suprafaţă desfăşurată de peste 6.000 mp.

Proiectul cuprinde atât zone destinate birourilor, dar și spații cu un caracter social-cultural materializate prin propunerea unor zone de expoziție, zone libere pentru desfășurarea diferitelor activități și evenimente și săli de conferințe cu capacități variabile. De asemenea, spaţiul din faţa clădirii va fi amenajat pentru evenimente în aer public.

Construcţia centrului de afaceri este confinanţată prin Programul Operaţional Regional 2007 – 2013, Axa Prioritară 4-„Sprijinirea mediului de afaceri regional și local”, DMI 4.1-„Dezvoltarea durabilă a structurilor de sprijinire a afacerilor de importanţă regională și locală” iar valoarea investiţiei se ridică la peste 30 de milioane de lei din care 18 milioane de lei sunt bani europeni nerambursabili.


Etichete:
Sus