Oferte locuri de munca top

Evaluarea imobilelor pana la 1 martie anul viitor

Până la 1 martie anul viitor, pentru evaluarea imobilelor vor fi în vigoare noi reglementări privind aplicarea grilei notariale.

Măsura ce face subiectul unei Ordonanțe de Urgență este supusă aprobării în ședința de astăzi a Guvernului. Aceasta vizează evaluarea imobilelor în cadrul procesului de restituire, în natură sau prin echivalent, a imobilelor preluate în mod abuziv în perioada regimului comunist în România.

Astfel, noua ordonanță prevede că se se suspendă de la data intrării sale în vigoare și până la data de 1 martie 2021 Aplicarea prevederilor art. I pct. 2 din Legea nr. 22/2020:

Evaluarea imobilului care face obiectul deciziei se face prin utilizarea grilei notariale valabile la data emiterii deciziei de către Comisia Națională și se exprimă în puncte. Un punct are valoarea de un leu”

Pe perioada suspendării, evaluarea imobilelor pentru care se acordă despăgubiri se face prin aplicarea grilei notariale valabile la data intrării în vigoare a Legii nr. 165/2013 privind măsurile pentru finalizarea procesului de restituire, în natură sau prin echivalent, a imobilelor preluate în mod abuziv în perioada regimului comunist în România, în considerarea caracteristicilor tehnice ale imobilului şi a categoriei de folosință la data preluării acestuia, şi se exprimă în puncte. Un punct are valoarea de un leu.

În situația în care grila notarială prevede valori doar pentru terenurile din categoria „curți – construcții”, iar terenul preluat în mod abuziv de stat avea o altă categorie de folosință, valoarea despăgubirilor se stabilește prin aplicarea unei reduceri de 50%.

În situația în care grilele notariale sunt elaborate în moneda națională a României, leul, valoarea imobilelor pentru care se acordă despăgubiri se actualizează cu indicele de creștere a prețurilor de consum pentru perioada mai 2013 – data aprobării emiterii deciziei de către Comisia Națională pentru Compensarea Imobilelor.

 

 

 

 

 

Citiți revista ARENA Construcțiilor nr. 2/aprilie 2020


Etichete:
Sus