
santier Centura Comarnic – constructor Frasinul
Două centuri rutiere și un pasaj pietonal subteran aflate în curs de construire ar urma să fluidizeze traficul rutier pe Valea Prahovei.
Proiectele sunt derulate de Consiliul Județean Prahova în parteneriat cu CNAIR.
În paralel, sunt propuse spre realizare, în parteneriat cu autoritățile administrației publice locale, încă patru pasaje pietonale subterane, pentru care documentațiile tehnice au fost elaborate și avizate, însă contractele de lucrări nu au fost încă atribuite.
Centura Comarnic
Centura Comarnic este cel mai avansat proiect dintre cele trei deja demarate pe Valea Prahovei. Stadiul fizic al lucrărilor a trecut de 86%.
Potrivit unui document analizat de ARENA Construcțiilor, termenul de finalizare a execuției lucrărilor este 30 septembrie 2026.
Pentru acest proiect, au fost făcute până la 30 iunie 2026 plăți în valoare de peste 330,5 milioane lei, din valoarea totală a contractului de aproape 367,3 milioane lei, fără TVA.
Contractul a fost semnat cu asocierea Frasinul (lider), Arthenis, pe 22 mai 2023.
Autorizațiile de construire au fost emise la 4 octombrie 2023, 17 ianuarie 2024, 8 martie 2024, 23 septembrie 2024, în decembrie 2025 și 27 noiembrie 2025.
Centura Azuga – Bușteni
În prezent, proiectul a ajuns la stadiul fizic al lucrărilor de 14%, potrivit lui Mihail Negru, șef serviciu proiecte cu finanțare externă la Consiliul Județean Prahova.
În martie 2028 ar trebui să fie finalizat acest proiect, potrivit datelor de la Ministerul Transporturilor.
Contractul a fost semnat pe 20 iunie 2024 cu asocierea Coni (lider), Gott Strasse SRL, Perfect Consult Europe SRL, Drum Pod Invest, „Nvo „Transinzhiniryng” Llc, Automagistral-Pivden
Valoarea contractului este de 551,25 milioane lei fără TVA. Până la finalul lunii iunie au fost efectuate plăți de peste 25 milioane lei.
Autorizațiile de construire au fost emise la 18 august 2025 și 24 octombrie 2025.
Pasaj pietonal subteran – intersecție DN 1 cu strada Panduri (Predeal)
Totodată, în vederea creșterii siguranței rutiere și pietonale, precum și a îmbunătățirii condițiilor de mobilitate pe Valea Prahovei, la nivelul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Brașov este în derulare proiectul „Amenajare pasaj pietonal subteran – intersecție DN 1 cu strada Panduri (Predeal)”.
Până acum, a fost emisă autorizația de construire pe 14 septembrie 2023. Avizul CTE CNAIR pentru faza Proiect Tehnic de Execuție a fost obținut la 8 august 2024.
În cadrul licitației lansate pentru atribuirea contractului de execuție a lucrărilor a fost depusă, în 15 septembrie anul trecut, o singură ofertă, cea a asocierii Gott Strasse (lider), Perfect Consult Europe. Licitația a fost lansată cu clauză suspensivă și în SEAP nu sunt date privind semnarea contractului.
Patru pasaje pietonale subterane
De asemenea, sunt propuse spre realizare, în parteneriat cu autoritățile administrației publice locale, patru pasaje pietonale subterane, pentru care documentațiile tehnice au fost elaborate și avizate, însă contractele de lucrări nu au fost încă atribuite.
În vederea demarării procedurilor de atribuire și implementare au fost inițiate demersuri pentru încheierea unui protocol între CNAIR și Consiliul Județean Prahova, care nu a fost finalizat până în prezent.
Aceste proiecte sunt:
„Amenajare pasaj pietonal subteran Piața Centrală din Comarnic – intersecție DN 1 cu str. Ghioșești”: Autorizația de Construire nr. 15/29.03.2024; Avizul CTE CNAIR (faza Proiect Tehnic de Execuție) nr. 5705/12.09.2024.
„Amenajare pasaj pietonal subteran Primăria Comarnic”: Autorizația de Construire nr. 73/24.11.2023; Avizul CTE CNAIR (faza Proiect Tehnic de Execuție) nr. 5706/19.04.2024.
„Amenajare pasaj pietonal subteran – intersecție DN 1 cu strada Crinului (Poiana Țapului)”: Autorizația de Construire nr. 60/04.10.2023; Avizul CTE CNAIR (faza Proiect Tehnic de Execuție) nr. 5681/08.08.2024.
„Amenajare pasaj pietonal subteran – intersecție DN 1 cu strada Telecabinei (Bușteni)”: Autorizația de Construire nr. 52/01.09.2023; Avizul CTE CNAIR (faza Proiect Tehnic de Execuție) nr. 5682/08.08.2024.
”Pentru cele patru proiecte de pasaje pietonale nu pot fi estimate în prezent termene de finalizare a lucrărilor, întrucât contractele de execuție nu au fost încă atribuite”, a transmis Ministerul Transporturilor.
Citiți revista ARENA Construcțiilor nr. 4/iulie – august 2026


