Oferte locuri de munca top

Autostrada 13 Sibiu – Fagaras: Avansul lucrarilor a fost bun si in perioada de timp friguros

Cu toate că în perioada de timp friguros în mod normal nu se lucrează în construcții, totuși lucrările la Autostrada A13 Sibiu – Făgăraș au avansat.

Conform normativelor în vigoare, „perioada de timp friguros” este considerată perioada în care temperatura medie zilnică a aerului exterior este inferioară valorii de +5 grade Celsius. Pe teritoriul ţării noastre există probabilitatea ca între 15 noiembrie şi 15 martie timpul friguros să depăşească 90% din interval.

În această perioadă, constructorii turci de la Makyol au desfășurat totuși anumite lucrări pe A13 Sibiu – Făgăraș. În medie, stadiile fizice ale lucrărilor pe cele patru tronsoane au avansat cu 6,5 puncte procentuale între lunile noiembrie 2025 și martie 2026.

Boița – Avrig

La începutul lunii martie, stadiul lucrărilor pe acest lot a ajuns la 5%, potrivit datelor analizate de ARENA Construcțiilor.

Întrucât ordinul de începere a lucrărilor a fost emis în noiembrie 2025, întreg progresul a fost realizat în perioada de timp friguros când constructorul a pregătit terenul, drumurile tehnologice și organizarea de șantier.

Data estimată de punere în circulație a tronsonului 1 Boița – Avrig este 16 noiembrie 2028.
Contractul pentru proiectarea și execuția acestui lot a fost semnat pe 28 decembrie 2023. Valoarea contractului este de aproape 1,9 miliarde lei fără TVA.

Loturile 2, 3, 4 ale Autostrăzii A13 Sibiu – Făgăraș vor putea fi deschise traficului, anterior datei de 16 noiembrie 2028, în așa fel încât finalizarea în totalitate a lucrărilor și efectuarea Recepției la Terminarea Lucrărilor să fie efectuată pentru toate cele patru loturi odată.

Avrig – Mârșa – Arpașu de Jos

Al doilea lot a ajuns, la începutul lunii martie, la stadiul fizic al lucrărilor de 21%.

Supervizorul a emis ordinul de începere a activității de execuție pe 7 aprilie 2025. În luna noiembrie, când temperaturile au scăzut, stadiul fizic al acestui lot era de 12,15%. Pe perioada rece, stadiul fizic a crescut cu aproape 9 puncte procentuale.

Contractul pentru proiectare și execuție a fost atribuit tot pe 28 decembrie 2025. Valoarea sa este de peste 1,5 miliarde lei, fără TVA.

Arpașu de Jos – Sâmbata de Sus

La început de martie, acest lot de autostradă a ajuns la stadiul fizic al lucrărilor de 31%.

Primele lucrări au demarat în decembrie 2024, dar tronsonul a fost autorizat în mai multe etape.

În noiembrie 2025, stadiul fizic al lucrărilor ajunsese la peste 24%, ceea ce înseamnă că și pe acest lot, în perioada rece, Makyol a avansat cu aproximativ 7 puncte procentuale.

Sâmbăta de Sus – Făgăraș

Ultimul lot pe care lucrează Makyol, Sâmbata de Sus – Făgăraș, a ajuns la începutul lunii martie la stadiul fizic al lucrărilor de 14,51%.

Prima autorizație de construire pe acest lot a fost obținută la începutul lunii iulie 2025, ceea ce înseamnă că în scurt timp au început și lucrările.

Pe acest ultim lot, stadiul fizic în noiembrie era de 9,14% iar pe perioada rece a Makyol a avansat cu aproximativ 5 puncte procentuale.

Contractul a fost semnat la data de 17 noiembrie 2023, la valoarea de peste 1,19 miliarde lei fără TVA.

 

 

 

Citiți revista ARENA Construcțiilor nr. 1/martie 2026

Revista Arena Constructiilor martie 2026


Etichete:
Sus