La opt ani de la demarea lucrărilor la proiectul de consolidare şi protecţie versanţi pe un drum naţional din judeţul Vâlcea, mai sunt necesare investitii de peste 66 milioane lei pentru finalizare.
Un proiect de hotărâre de Guvern pentru aprobarea indicatorilor tehnico – economici aferenţi obiectivului de investiţii se află în prezent în consultare publică. Propunerile şi observaţiile pot fi transmise Ministerului Transporturilor până la data de 17 martie 2016.
Valoarea totală a investiţiei (inclusiv TVA) este de 124,82 milioane lei (inclusiv TVA) din care lucrările de construcţii şi montaj sunt estimate la 114,62 milioane lei (inclusiv TVA).
Lucrările rămase de executat se ridică la suma de 66,34 milioane lei (inclusiv TVA), din care 56,76 milioane lei (inclusiv TVA) urmează să fie alocate pentru construcţie şi montaj.
Drumul naţional DN 7A are originea în localitatea Brezoi şi se desfăşoară pe un traseu de munte, pe o lungime de 109 km până la municipiul Petroşani. Acesta face legătura între localităţile de pe Valea Lotrului, accesul la staţiunea Voineasa, Vidra şi barajul Vidra.
Lucrările vor viza porţiunea de drum cuprinsă între km 63+200 – staţiunea Vidra şi km 86+601 – limita între judeţele Vâlcea şi Hunedoara. Traseul se desfăşoară pe teritoriul judeţului Vâlcea pe o lungime de 22,041 km. Drumul prezintă o lăţime a platformei de 8 m, din care partea carosabilă reprezintă 6 m. Pe traseul proiectului există şase poduri noi şi un pod reabilitat.
În anul 2008, au fost demarate lucrările de consolidare şi protecţie versanţi pe traseul DN 7A, în care a fost tratată şi reabilitarea părţii carosabile. Execuţia a fost suspendată în urma rezilierii contractului cu constructorul, în anul 2012.
La momentul actual, partea carosabilă a drumului este acoperită cu îmbrăcăminţi asfaltice pe cea mai mare parte a lungimii studiate.
Din investigarea stării de degradare, a reieşit că peste 30% din drum se află într-o stare rea, între 10 – 30% din sectoarele investigate se află într-o stare medie, iar sub 10% se află într-o stare bună.
Noul proiect prevede finalizarea lucrărilor luând în calcul restul de executat la octombrie 2012, actualizat conform listelor de cantităţi, cu excepţia stratului de AB 2 executat care va fi frezat în totalitate şi refăcut cu AB 31,5. Peste acesta se va aşterne şi un strat de legătură de BAD 20 în grosime de 5 cm. În plus se va asigura întreţinerea minimă pentru sectoarele rămase neacoperite cu AB 2 şi lucrările pentru aducerea sectorului de drum la parametrii tehnici.
Durata de realizare a investiției este de 48 luni, din care pentru restul de executat vor fi acordate 20 de luni.
Finanţarea obiectivului de investiţii se realizează dintr-un împrumut contractat de la Banca Europeană de Investiţii şi de la Bugetul de stat, precum şi din alte surse legal constituite.

