Oferte locuri de munca top

Studiul de fezabilitate pentru autostrada Sibiu-Piteşti va fi licitat încă o dată

Autostrada_A_1_Cunta-Sebes_(1)Ofertele din cadrul procedurii de elaborare a studiului de fezabilitate pentru autostrada Sibiu – Piteşti vor fi reevaluate de CNADNR.

În urma contestaţiei depuse de Romair Consulting, Consiliul Naţional pentru Soluţionarea Contestaţiior “obligă autoritatea contractantă la anularea raportului procedurii nr. 16/1471/ 11.02.2015 şi a tuturor actelor subsecvente ale acestuia, inclusiv a comunicării rezultatului procedurii 92/9250/11.02.2015 şi reevaluarea ofertelor .”

Câştigătorul iniţial al licitaţiei pentru proiectul „Revizuirea/Actualizarea Studiului de fezabilitate pentru autostrada Sibiu – Pitești” este asocierea Spea Ingineria Europea S.A. Milano Italia Sucursala București – Tecnic Consulting Engineering Romania SRL.

Revizuirea studiului de fezabilitate are un buget de 6,5 milioane de euro şi presupune proiectarea lucrărilor în vederea execuţiei a 120 de km de autostradă. Studiul iniţial a fost elaborat în perioada 2007 – 2008 şi a costat 2.5 milioane de euro.

Autostrada Sibiu-Piteşti figurează în Masterplanul General de Transport ca prioritate zero şi va fi construită până în 2020. Valoarea proiectului a fost estimată la 1,6 miliarde de euro plus TVA iar lucrările ar trebui să înceapă  în 2017, potrivit informaţiilor furnizate de Ministerul Transporturilor la sfârşitul săptămânii trecute.

Are you human? Please solve:Captcha


Etichete:
Sus