În 2015, veniturile la bugetul de stat au crescut cu 9,8% faţă de 2014 până la 103,7 miliarde de lei. În perioada analizată ponderea din PIB a veniturilor bugetar a ajuns la 14,7% în creștere cu 0,5 puncte procentuale faţă de 2014.
Cheltuielile bugetare au totalizat peste 125 de miliarde de lei anul trecut, cu 8,3 miliarde mai puţin decât creditele aprobate, iar deficitul bugetar a fost de 21,4 miliarde lei, cu 11,9% sub valoarea prognozată.
Cei mai mulţi bani au fost livraţi la bugetul de stat din încasările TVA, respectiv peste 57 de miliarde de lei, reprezentând o pondere de peste 55% din veniturile încasate. Valoarea vine pe fondul reducerii cotei TVA de la 24% la 9% pentru mai multe categorii de produse de la 1 iunie 2015.
Impozitul pe profit a generat încasări la buget de peste 13,7 miliarde de lei, reprezentând aproximativ 13% din totalul veniturilor încasate. Pentru asigurările sociale de sănătate s-au colectat 23,3 miliarde de lei, în timp ce cheltuielile în acest sector au fost de peste 23,4 miliarde, rezultând un deficit de peste 170 de milioane de lei.
Datoria publică a ţării era la sfârșitul anului trecut de peste 315 miliarde de lei, din care cea guvernamentală de aproape 300 de miliarde, restul fiind datorii ale autorităţilor locale.
Veniturile la sistemul public de pensii au fost egale cu cheltuielile, iar în cazul asigurărilor de șomaj a rezultat un excedent de peste 216 de milioane de lei.
Rasfoieste revista ARENA Constructiilor nr 5/ iulie-august 2016
Articole disponibile fara abonament – paginile 33, 40-41, 44-45, 67-68.

