Pandemia va afecta cel mai mult cumpărătorii interesați de locuințe cu prețuri de sub 1.300 euro/mp. Această categorie reprezintă cea mai mare parte a ofertei de locuințe noi din București, respectiv 64% din total, susțin consilierii imobiliari de la JLL
”Creșterea ratei somajului va afecta preponderent acest segment de piață. Unul din efectele pe termen scurt va fi scăderea eligibilității potențialilor cumpărători din această categorie, pentru care va fi mai dificil procesul de calificare în vederea obținerii unui credit ipotecar. Volumul tranzacțiilor pe acest segment s-ar putea diminua, cel puțin pe termen scurt sau mediu și, prin urmare, prețurile de vânzare ar putea urma aceeași tendință”, a declarat Andreea Hamza, Senior Director Living Department JLL Romania.
Pe segmentul locuințelor cu prețuri de 1.300 – 2.000 euro/mp, ce reprezintă aproximativ 30% din numărul total de unități din București și Ilfov, se vor resimți mai puțin eventualele fluctuații ale cererii. Această categorie de cumpărători beneficiază de venituri mai stabile, având rezistență mai mare în fața instabilității economice.
Totodată, cumpărătorii oportuniști vor rămâne motivați și în această perioadă, așteptând momentul propice pentru achiziții în proiecte aflate în dificultate.
Cel mai puțin afectat va fi segmentul locuințelor de lux, cu prețuri de peste 2.000 de euro/mp, care reprezintă aproximativ 6% din numărul total de unități de pe piață. Acest segment s-a dovedit a fi cel mai rezistent în perioade dificile. ”Nu preconizăm o schimbare a apetitului potențialilor cumpărători de proprietăți rezidențiale din categoria high-end, astfel că cererea va rămâne stabilă pe această nișă”, estimează Andreea Hamza.
Nivelul tranzacțiilor cu locuințe noi în primul semestru din 2020 a fost de aproximativ 8.000 de unități pentru București și 3.000 de unități pentru Ilfov. Față de semestrul 1 din 2019, nivelul tranzacțiilor ascăzut cu 7%.
În perioada ianuarie-mai 2020, în București și Ilfov, au fost livrate circa 4.000 de locuințe noi
În ceea ce privește oferta nouă din 2020, Andreea Hamza estimează că aceasta va fi cu cel puțin 10% mai mică decât în 2019, ajungând la circa 12.900 unități, tinand cont si de potențialele întârzieri ale termenilorde livrare.
Mai mult decât atât, scăderea ar putea fi mai mare în 2021, în condițiile în care efectele crizei actuale vor fi mai clare pe termen lung, iar impactul asupra proiectelor aflate în faza de planificare nu poate fi evalut încă.
”Ne așteptăm însă ca dezvoltatorii să fie mai precauți și să opteze pentru defalcarea proiectelor într-un număr mai mare de faze, pentru a limita expunerea la fluctuațiile pieței și pentru a avea flexibilitate în adaptarea produsului la potențialele schimbări la nivelul cererii.”, mai spune doamna Hamza.
Citiți și:
Doua faze de dezvoltare a unui amplu ansamblu din Bucuresti, autorizate
Citiți revista ARENA Construcțiilor nr. 5/iulie-august 2020


