Oferte locuri de munca top

Teleorman primeste 150 mil euro pentru infrastructura de apa

Contractul de finanțare ce vizează implementarea primei etape a proiectului de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată în județul Teleorman a fost semnat

de ministrul Investițiilor, Marcel Boloș, împreună cu directorul general al APA SERV SA, Marius Ciprian Gurban, și cu președintele ADI Teleormanul, Augustin Ioan.

Investițiile din această primă etapă vor fi realizate din municipiile Alexandria, Turnu Măgurele și Roșiorii de Vede, orașele Videle și Zimnicea şi comunele Lița, Segarcea Vale și Năsturelu.

Cele mai importante investiții asigurate în prima etapă de implementare a proiectului, finanțat din cadrul Programului dezvoltare Durabilă, vor fi: 120 km conducte de alimentare cu apă, 168 km conducte de colectare a apelor uzate și șapte stații de tratare apă.

Aceasta constituie o primă etapă a proiectului care se va încheia în 2027.

În momentul în care prima etapă a proiectului va înregistra progres financiar de minim 80% va putea fi finanțată și a doua etapă a acestuia.

În etapă ulterioară, investițiile în rețelele de apă/canal vor viza 13 administrativ-teritoriale: în municipiile Alexandria, Turnu Măgurele și Roșiorii de Vede, orașele Videle și Zimnicea şi comunele Orbeasca, Lița, Ciuperceni, Traian, Seaca, Segarcea Vale, Năsturelu și Islaz.

”Prin proiecte precum acesta ne asigurăm că banii europeni schimbă vieți și asigură recuperarea decalajelor de dezvoltare în zonele mai puțin dezvoltate”, a explicat Marcel Boloș, ministrul Investițiilor.

Prima etapă de finanțare reprezintă o operațiune de importanță strategică, datorită căreia peste 81.000 de oameni vor avea apă potabilă de calitate, iar gospodăriile în care locuiesc peste 23.000 de persoane sunt conectate la infrastructura de canalizare.

Iar, la finalul celei de a doua etape de implementare a proiectului, aproximativ 95.000 de locuitori vor avea acces la apă potabilă de calitate și locuințele a aproape 36.000 de persoane vor beneficia de servicii de colectare și epurare a apelor uzate.

 

 

 

Citiți revista ARENA Construcțiilor nr. 3/mai 2025

Revista Arena Constructiilor aprilie 2025


Etichete:
Sus