În primele trei luni ale anului, în sectorul construcțiilor s-a înregistrat un număr în creștere de noi înmatriculări de firme.
Numărul de înmatriculări de persoane fizice și juridice cu activitate de construcții la Registrul Comerțului a crescut cu 48,3% în primul trimestru, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.
Mai exact, numărul înregistrărilor a crescut de la 3.165 la 4.695. Numai în luna martie au fost 1.440 noi înregistrări de persoane fizice / juridice cu activitate în construcții.
Numărul profesioniștilor din construcții intrați în insolvență în primele trei luni ale anului a fost de 220, mai mic cu circa 37% față de aceeași perioadă a anului trecut, când 353 de firme au intrat în insolvență
În cazul tranzacțiilor imobiliare, situația nu a fost una pozitivă. Înmatriculările cu acest obiect de activitate au scăzut în perioada ianuarie – martie 2019 cu 5,05%, de la 733 la 696. Totuși, mai puține firme au intrat în insolvență. Astfel, au intrat în insolvență 25 de firme, mai puține cu aproximativ 58% față de perioada ianuarie – martie a anului trecut.
La nivelul întregii economii numărul înmatriculărilor înregistrate în perioada primelor trei luni din acest an au fost de 42.034, mai mare cu aproximativ 16% față de cel din perioada similară a anului trecut.
Numărul societăților comerciale și persoanelor fizice autorizate intrate în insolvență a scăzut în primele trei luni din acest an cu 34,5%, comparativ cu perioada similară din 2018, la 1509 unități. Un număr de 523 de firme au intrat în insolvență în intervalul ianuarie – martie 2019.
Citiți și:
Un ansamblu cu 2.000 apartamente va fi construit in Capitala
Un dezvoltator va construi un mini orasel la munte si mai multe blocuri in Otopeni
Cazinoul Constanta, pregatit din nou pentru licitarea reabilitarii
Citiți revista ARENA Construcțiilor nr.2/ aprilie 2019


