După ce a fost adoptată de Senat la începutul acestei săptămâni, Legea Agenţiei Naţionale pentru Achiziţii Publice se va afla în dezbatere luna viitoare la Camera Deputaţilor.
Obiectivele ANAP vor fi “elaborarea, promovarea și implementarea politicii în domeniul achizițiilor publice, stabilirea și implementarea sistemului de verificare și control al aplicării unitare a dispozițiilor legale și procedurale în domeniul achizițiilor publice, precum și monitorizarea funcționării eficiente a sistemului de achiziții publice”, potrivit proiectului legislativ al Guvernului.
De asemenea, noua Agenţie va reprezenta România în cadrul comitetelor consultative, grupurilor de lucru și al rețelelor de comunicare organizate de Comisia Europeană în domeniul achizițiilor publice.
Instituţia va fi condusă de un președinte cu rang de secretar de stat, numit și eliberat din funcție prin decizie a prim-ministrului, la propunerea ministrului finanțelor publice.
ANAP va înlocui ANRMAP, UCVAP și compartimentele de verificare a achizițiilor publice din cadrul direcțiilor generale regionale ale finanțelor publice, instituţii care se desființează la data intrării în vigoare a legii.
Proiectul legislativ a fost depus pentru raport la Comisia de Industrii şi Servicii din cadrul Camerei Deputaţilor, comisie ce are ca termen de depunere a raportului data de 3 septembrie.

