Procedura de atribuirea contractului de execuție a lucrărilor pentru lotul 1 din drumul expres Arad – Oradea nu mai poate avansa, dat fiind faptul că a fost depusă o contestație împotriva desemnării ofertei câștigătoare.
Dintre cele șapte oferte depuse la această procedură, cea câștigătoare are valoarea de 2,32 miliarde lei, fără TVA, față de valoarea minimă estimată de peste 2,74 miliarde lei, fără TVA.
Câștigătoarea a fost desemnată oferta depusă de asocierea de constructori români și ucraineni Precon Transilvania SRL – Automagistral Pivden SRL
Contestația a fost depusă de Asocierea Antrepriza de Reparații și Lucrări ARL Cluj (lider) – Construcții Erbașu, care solicită anularea raportului procedurii.
De asemenea, contestatara a mai cerut obligarea autorităţii contractante la reevaluarea ofertei Asocierii ARL în condiții de legalitate și acordarea corespunzătoare a punctajului maxim de 21 puncte un factor de evaluare din documentație.
Oferta contestatoarei a fost declarată conformă, dar nu câștigătoare. Prin contestația depusă liderul de asociere susține că a cerut acces la dosarul achiziției publice în ziua în care a fost selectat câștigătorul. Însă autoritatea contractantă i-a permis accesul limitat la documentele din dosar, abia în data de 21 februarie, cu o zi lucrătoare înainte să expire termenul pentru depunerea contestațiilor. De asemenea, contestatoarea susține că autoritatea contractantă nu i-a prezentat documente doveditoare cu privire la caracterul confidențial al informațiilor din documentele achiziției publice.
Până nu va fi soluționată contestația, procedura de achiziție publică pentru atribuirea contractului de lucrări pentru lotul 1 al drumului expres Arad – Oradea nu va putea înainta.
Drumul Expres Arad – Oradea are o lungime totală de 120,47 km și se împarte în trei loturi:
– Lotul 1 (33,7 km), la care se adaugă drumul de legătură la DN 79 – Salonta (5,3 km),
– Lotul 2 (39,7 km), la care se adaugă drumul de legătură până la granița cu Ungaria (10 km)
Pentru atribuirea acestui lot au fost depuse opt oferte, aflate în evaluare până pe 28 februarie.
– Lotul 3 (47,07 km), la care se adaugă drumul de legătură cu zona industrială Arad Vest (2,9 km).
Nici contractul pentru lotul 3 al drumului expres Arad – Oradea nu poate fi semnat momentan. Aceasta pentru că CNSC a admis în parte contestația depusă de Nurol și a obligat autoritatea contractantă să reevalueze oferta depusă de constructorii turci.
Citiți revista ARENA Construcțiilor nr. 8/noiembrie-decembrie 2024