Vor începe lucrările de reparații la infrastructura Podului peste pârâul Bizdidel la Pucioasa (județul Dâmbovița), în acest sens fiind emisă autorizația de construire. Proiectul prevede că va fi schimbată în totalitate suprastructura podului.
Vor fi efectuate reparații la infrastructura podului și va fi refăcut complet sistemul rutier al drumului. Totodată, vor fi executate lucrări hidrotehnice esențiale pentru siguranța circulației și protecția mediului.
„Modernizarea acestui pod face parte din proiectul de modernizare a DN71 Bâldana – Târgoviște – Sinaia. Cu siguranță, odată cu finalizarea lucrărilor, circulația în zonă se va îmbunătăți semnificativ”, a declarat Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița.
Lucrările autorizate au valoarea de circa 5,55 milioane lei, fără TVA și vor fi executate pe terenurile aparţinând domeniului public al statului care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național „Modernizare DN 71 Bâldana-Târgovişte-Sinaia, km 0 + 000-44 + 130 lărgire la patru benzi de circulaţie şi km 51 + 041-109 + 905 drum de două benzi”, sector II km 51 + 041-km 109 + 905 – drum la două benzi de circulaţie”.
În noiembrie anul trecut a fost emisă prima autorizație de construire pentru acest drum. Atunci s-au autorizat următoarele lucrări: amenajarea drumurilor laterale de interes local; amenajare intersecții (intersecția DN71 km 2+000 cu drum local și intersecţia DN 71 km 3+780 cu DC 156); construire sens giratoriu km 2+240); demolare și reconstruire Pod km 6+820; colectare și evacuare a apelor pluviale; amenajare stație de autobuz km 3+840 dreapta; siguranța circulației; amenajare peisagistică. Valoarea lucrărilor autorizate a fost de circa 64,54 milioane lei, fără TVA.
Modernizarea DN71 Bâldana – Târgoviște – Sinaia
Contractul a fost semnat cu antreprenorul turc Esta İnşaat Sanayi Lojistik Ve Diş(lider), Gün Al Madencilik İnşaat Nakliye Sanayi, valoarea sa fiind de aproape 1,16 miliarde lei fără TVA.
Proiectul cuprinde două loturi:
Lot 1: Bâldana – Târgoviște: lărgirea la patru benzi de circulație între km 0+000 și km 44+130
Pe acest lot lucrările au început pe tronsonul dintre Bâldana și Răcari, pe aproximativ 5 km, între km 0+135 și km 4+740, precum și la podul de la km 6+820.
Acum se lucrează și la Podul peste Râul Bizdidel, la intrare în localitatea Pucioasa din județul Dâmbovița.
Autoritatea contractantă a prevăzut termenul de finalizare a întregului tronson Bâldana – Târgoviște pentru 1 martie 2027.
Pentru începerea lucrărilor pe primul tronson autorizat nu au fost necesare exproprieri.
Constructorul va executa: lărgirea la patru benzi a părții carosabile; lățirea trotuarului în Bâldana cu două sensuri de circulație pietonală pe ambele părți ale drumului; amenajarea de șanțuri betonate și rigole carosabile.
Lot 2: Târgoviște – Sinaia: Construire drum cu două benzi de circulație
În prezent, proiectul tehnic pentru acest lot se află în etapa de revizuire, ca urmare a observațiilor transmise de supervizor.
Emiterea autorizației de construire este estimată pentru august 2025, fiind condiționată de obținerea tuturor avizelor prevăzute în certificatul de urbanism.
Proiectul tehnic trebuie revizuit, întrucât în urma reverificării anexelor Hotărârii de Guvern privind exproprierile aferente modernizării DN71 pe sectorul Târgoviște – Sinaia s-a identificat o serie de aspecte care nu țin cont de realitatea din teren.
Contractul pentru proiectarea și execuția ambelor loturi a fost atribuit unor constructori turci, după ce contractul inițial, semnat la finele anului 2020, a fost anulat. Între timp, prețul lucrărilor a crescut la mai mult decât dublu.
Citiți revista ARENA Construcțiilor nr. 5/iulie – august 2025