Volumul creditelor pentru locuinţe în moneda naţională acordate populaţiei a crescut cu peste 670 de milioane de lei în intervalul februarie-martie 2017.
În primele trei luni ale anului valoarea cumulată a creditelor de acest tip a crescut cu peste 1,7 miliarde de lei,până la 30,4 miliarde.
Volumul creditării în lei pentru locuinţe s-a majorat cu aproape 10 miliarde de lei în intervalul martie 2016-martie 2017, de la 20,9 miliarde de lei volum înregistrat la sfârșitul lunii martie a anului trecut.
Statistica întocmită de Banca Naţională a României arată că valoarea creditelor acordate în euro pentru achiziţia de locuinţe a scăzut ușor în martie 2017 faţă de luna anterioară cu aproximativ 32 de milioane de lei. În martie valoarea acestui tip de credite a ajuns la 26,3 miliarde echivalentul în lei. Creditele în euro pentru locuinţe și-au micșorat volumul cu 8,2% faţă de martie 2016 când valoarea lor cumulată era de 28,7 miliarde echivalentul în lei.
Creditarea pentru locuinţe în alte valute a stagnat de asemenea în martie 2017 scăzând cu doar 20 de milioane de lei. Volumul creditelor imobiliare în alte valute a ajuns după primele trei luni ale anului la 2,72 miliarde echivalentul în lei. La sfârșitul anului 2016 acestea aveau o valoare de 2,76 miliarde, se arată în raportul BNR.
Bilanţul creditelor pentru locuinţe contractate de populaţie arată că acestea s-au apreciat cu 1% în intervalul februarie-martie 2017 ajungând la o valoare totală de 59,5 miliarde de lei.
Principalul motor al creșterii a fost creditarea în moneda naţională. În intervalul martie 2016-martie 2017 creditarea imobiliară pentru populaţie a crescut ca volum cu 12,8% de la o valoare totală de 52,7 miliarde de lei în martie anul trecut.
Revista – Rasfoieste revista ARENA Constructiilor , editia mai 2017 (click aici)
TopJobs – Oferte locuri de munca in constructii (click aici)
Newsletter – Primesti gratuit stirile ARENA Constructiilor ! click aici!


