Oferte locuri de munca top

Porr Construct incepe construirea Centurii Buftea

 

Firma Porr Construct poate începe lucrările din prima etapă de construire a Variantei ocolitoare Buftea, obiectiv de investiție ce face parte din rețeaua rutieră TEN-T.

Aceasta după ce a fost emisă autorizația de construire.

Lucrările din această etapă ajung la o valoare de aproape 33 milioane euro.

Durata de execuție prevăzută este de doi ani, perioadă calculată de la începerea efectivă a lucrărilor.

Lucrările vor fi executate pe teritoriul localității Buftea, județul Ilfov și al localității Crevedia, județul Dâmbovița.

Autorizația a fost emisă pentru lucrări de drum; de consolidare; colectare și evacuare a apelor pluviale; intersecții; relocări drumuri și accese la proprietăți;

* Lucrări de poduri (Pasaj peste drum betonat km 0+610; Pasaj peste DJ101 km 2+800; Pasaj peste CF km 4+525);

* Lucrări de construcții și instalații aferente parcărilor de la km 1+800 pe partea dreaptă și de la km 3+620 pe partea stângă;

* Lucrări de siguranța circulației; iluminat; protejare/relocare rețele edilitare; relocare instalații petroliere; îmbunătățiri funciare; peisagistică; pentru protecția mediului.

Valoarea lucrărilor autorizate este de 166.412.650 lei, fără TVA, reprezentând valoarea lucrărilor declarată de solicitant.

Contractul pentru proiectare și executie „Varianta de ocolire Buftea” a fost semnat pe 5 noiembrie 2024 cu Porr Construct, valoarea fiind de 281.172.366 lei, fără TVA. Proiectul este finanțat prin Programul Operational Transport POT 2021-2027.

TOPUL DRUMARILOR – Primele 100 de firme de drumuri si autostrazi

Guvernul a aprobat în aprilie anul acesta declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere pentru Varianta de ocolire Buftea. Despăgubirile ajung la o valoare de aproape 3,5 milioane euro.

Varianta de ocolire Buftea se desprinde din DN lA (km 17+ 100) cu orientarea nord, ocolind pe partea de Est complexul Avicola Buftea (zona propusă spre construire de locuințe colective) și continuă, utilizând culoarul natural din lungul canalului situat la Est de localitatea Buftea, aproximativ paralel cu DN 1A.

Traseul intersectează denivelat drumul colector prevăzut în PUG spre a fi lărgit la 4 benzi de circulaţie (km 0+580), DJ 101 (km 2+785) și magistrala 300 a C.F.R. (km 4+600) și face joncțiunea cu DN lA (km 21 + 700) utilizând strada Metalurgiei (limita administrativ-teritorială Buftea și Ilfov).

 

 

 

Citiți revista ARENA Construcțiilor nr. 6/septembrie 2025


Etichete:
Sus