Oferte locuri de munca top

Doua noi pasaje rutiere, avizate in Ilfov

Două noi pasaje rutiere vor fi realizate pe drumurile naționale din județul Ilfov, studiile de fezabilitate aferente fiind avizate în Consiliul Tehnico-Economic al Ministerului Transporturilor și Infrastructurii. Aceste proiecte sunt cofinanțate cu fonduri europene.

Urmează aprobarea indicatorilor tehnico-economici și lansarea licitațiilor pentru proiectare și execuție, potrivit secretarului de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Scrioșteanu

Primul proiect vizează pasajul rutier denivelat de la Bragadiru, care va fi amplasat pe DN6 (km 9+200), la intersecția cu Strada Cristalului.

Principalele lucrări prevăzute includ:

* realizarea unui pasaj subteran pe DN6,

* amenajarea unui sens giratoriu la intersecția dintre strada Smârdan, strada Cristalului și bretelele pasajului,

* amenajarea de bretele și drumuri cu o lungime totală de 2,6 km,

* trotuare pietonale, canalizare pluvială, piste pentru biciclete.

Al doilea proiect are în vedere pasajul rutier denivelat de la Balotești, un pasaj din noua generație, cu circulație pe trei niveluri. Acesta va fi amplasat la intersecția DN1 (km 20+750) cu DJ101.

Proiectul prevede:

* realizarea unui pasaj subteran pe DN1,

* realizarea unui pasaj suprateran dedicat benzii de viraj la stânga spre București (denumit B9),

* amenajarea unui sens giratoriu la intersecția dintre strada Institutului, DJ101 și bretele,

* trotuare pietonale, canalizare pluvială.

Ministerul Transporturilor vrea să pună presiune pe Aktor

Ministerul Transporturilor va pune presiune pe antreprenorul grec Aktor pentru a da în trafic lotul 3 din autostrada A0 București Sud.

„Începând de astăzi și pană in ziua în care îl vom da in trafic, voi verifica și vă voi prezenta care este stadiul lucrărilor pe A0 Sud – Lot 3 în fiecare zi, inclusiv sâmbăta sau duminica. Este o noua formă de presiune pusă pe constructor care sper să scurteze cât mai mult perioada până la care se va putea circula între A1 și DN6 la nivel de autostradă”, a declarat Irinel Scrioșteanu.  El a mai spus că, având în vedere evoluția din ultimele două zile, acest tronson va putea fi dat în trafic până la sfârșitul acestei luni.

De altfel, ultimul termen asumat de antreprenor este pe 3 iulie 2025, în condițiile în care întrârzierea pe acest lot a depășit 600 de zile.

Săptămâna viitoare este programată intervenția echipelor CESTRIN, care vor efectua testele de rugozitate și planeitate ale stratului de uzură, etape esențiale în procesul de prerecepție.

 

 

 

Citiți revista ARENA Construcțiilor nr. 4/iunie 2025

Revista Arena Constructiilor iunie 2025


Etichete:
Sus