Oferte locuri de munca top

In ce stadiu sunt demersurile pentru construirea Podului peste Dunare

Toți factorii implicați în realizarea investiției privind podul peste Dunăre s-au întânit pentru analizarea stadiului actual al demersurilor, dar și pentru luarea măsurilor în vederea urgentării desfășurării etapelor premergătoare începerii efective a lucrărilor .

La întâlnire au participat atât reprezentanții beneficiarului Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, constructorul Astaldi – IHI JV, reprezentat de managerul de proiect Alessandro Minniti, Direcția Regională de Drumuri și Poduri Constanța, prin directorul general Marin Dima, administratorul public al județului, Vasile Strat, deputații Mirela Furtună, Anișoara Radu și Lucian Simion, președintele Consiliului Județean Tulcea, Horia Teodorescu, primarii unităților administrative pe teritoriul cărora se va realiza investiția, precum și Sorin Ailincăi, managerul Institutului de Cercetări Eco Muzeale.

„Constructorul trebuie să-și depună documentațiile la toate instituțiile de la care trebuie să obțină avizele. Cred că urgent, în momentul de față, este să încercăm să rezolvăm lista avizelor și acordurilor necesare pentru lucrările temporare“, a declarat președintele CJ Tulcea, Horia Teodorescu.

Managerul Institutului de Cercetări Eco Muzeale, Sorin Ailincăi, a precizat că instituția este gata să înceapă lucrările de descărcare arheologică pentru partea de investiție aferentă județului Tulcea.

Institutul de Cercetări Eco-Muzeale a semnat săptămâna trecută contractul cu Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere pentru descărcarea arheologică a terenului pe care va fi amplasat viitorul Pod peste Dunăre precum şi infrastructura rutieră adiacentă acestuia. Conform contractului, în urma obţinerii autorizaţiilor necesare, ICEM a solicitat beneficiarului punerea la dispoziţie a logisticii necesare. Solicitarea a primit un răspuns favorabil din partea CNAIR, astfel că lucrările sunt programate să înceapă chiar de săptămâna viitoare.

 

 

 

Citiți și:

Dezvoltatorii rezidentiali vand acum ieftin dar au marje bune de profit

Modificari in preferintele beneficiarilor de locuinte

Locuinte, birouri si spatii comerciale pe 3 hectare, langa Bucuresti

Cine va proiecta un mare proiect de infrastructura feroviara

 

 

 

 

Citiți revista ARENA Construcțiilor nr.7/oct 2018

01


Etichete:
Sus