Oferte locuri de munca top

Modificari privind TVA-ul din marile proiecte de infrastructura

Un proiect de act normativ aduce modificări OUG 40/2015 privind gestionarea financiară a fondurilor europene. Astfel, vor fi incluse în bugetele ordonatorilor principali de credite cu rol de autoritate de management și sumele aferente taxei pe valoarea adăugată pentru cheltuielile eligibile realizate în cadrul proiectelor finanțate din fonduri europene din domeniul transporturilor potrivit PO Infrastructură Mare 2014-2020, precum și de către regiile autonome aeroportuare.

Autoritatea de management POIM va fi autorizată să încheie contracte/decizii a căror valoare poate determina depășirea sumelor alocate în euro la nivel de alocare din POIM aferentă domeniului transport, din Fondul european de dezvoltare regională/Fondul de coeziune şi cofinanţare de la bugetul de stat, în limita a 90%.

Prin angajarea unor sume care reprezintă 190% din alocarea la nivelul programului POIM sunt create condițiile ca utilizarea fondurilor să fie mai eficientă, să fie diminuat riscul de dezangajare a fondurilor europene și, în consecință, îmbunătățită absorbția acestora.

În prezent, regiile autonome aeroportuare cu specific deosebit suportă din bugetele proprii sumele pentru finanțarea contravalorii taxei pe valoarea adăugată neeligibile, aferente cheltuielilor eligibile efectuate în cadrul proiectelor finanțate din fonduri europene. Aceste sume nu sunt cuprinse în bugetele ordonatorilor principali de credite cu rol de autoritate de management.

Astfel, este necesară includerea în bugetele ordonatorilor principali de credite cu rol de autoritate de management și a sumelor aferente taxei pe valoarea adăugată pentru cheltuielile eligibile realizate în cadrul proiectelor finanțate din fonduri europene de către regiile autonome aeroportuare.De asemenea, este necesară includerea la art.9 lit.o) din OUG nr. 40/2015 și a prevederii potrivit căreia aceste sume pentru finanțarea contravalorii taxei pe valoarea adăugată neeligibilă, aferente cheltuielilor eligibile se referă și la autoritățile publice locale care implementează proiecte finanțate prin Programul operațional Infrastructură Mare 2014-2020 în domeniul transporturilor.

Totodată, în condițiile în care în  perioada de programare 2007-2013, autoritățile de management au supracontractat aproximativ cu 144% și prin actuala modificare nu a fost modificată și prevederea cuprinsă la alin.(4) art. 12 care instituie ca excepție la alin. (1) al aceluiași articol o supracontractare în cadrul Programului POIM în limita a 20%din valoarea acestei alocări şi cofinanțării de la bugetul de stat aferente acesteia şi cu încadrare în creditele de angajament aprobate anual cu această destinație prin legile bugetare.

Din analiza datelor financiare rezultate din implementarea 2007-2013 a rezultat că, pentru o absorbție de 100% a fondurilor alocate ar fi nevoie de o supracontractare de 150% cu o pondere ușor crescută în domeniul transporturilor.

De exemplu pentru a include proiectul de construcție a autostrăzii Sibiu-Pitești (proiect de o prioritate absolută la nivel național și european) în cadrul POIM – Axa prioritară 1 este necesară o supracontractare de aproximativ 120% la nivel de axă. Luând în considerare un procent mediu de economie din procesul de licitare/contractare de 30% rezultă că un procent de supracontractare de 50% la nivel de axa 1 a POIM este minimum necesar pentru a include proiectul de construcție a autostrăzii Sibiu-Pitești.

 

 

Revista – Rasfoieste revista ARENA Constructiilor , editia iul-aug 2017 (click aici)

TopJobs  –  Oferte locuri de munca in constructii (click aici)

Newsletter – Primesti gratuit stirile ARENA Constructiilor ! click aici!


Etichete:
Sus