Autorităţile locale hotărăsc pe baza legilor în vigoare criteriile finale de atribuire a locuinţelor sociale aflate în administrare, potrivit legii locuinţei 114/1996.
Conform legii au acces la o locuinţă socială familiile sau persoanele cu un venit mediu pe lună pe persoană, realizat în ultimele 12 luni, sub nivelul câștigului salarial mediu net lunar pe economie, în funcţie de valoarea publicată de Institutul Naţional de Statistică în luna anterioară.
Legea prevede, de asemenea, și categoriile de persoane care pot beneficia de o astfel de locuinţă: persoanele și familiile evacuate sau care urmează a fi evacuate din locuinţele retrocedate foștilor proprietari, tineri care au vârsta de până la 35 de ani, tineri proveniţi din instituţii sociale și care au împlinit vârsta de 18 ani, invalizi de gradul I și II, persoanele cu handicap, pensionarii, veteranii și văduvele de război, revoluţionarii și cei persecutaţi de dictatura comunistă etc.
Contractul pentru o locuinţă socială se încheie de către primar sau o persoană împuternicită pe baza hotărârilor Consiliului Local, pe o perioadă de cinci ani, cu posibilitatea de prelungire ca urmare a depunerii declaraţiei de venit.
Chiria pentru astfel de locuinţe nu va depăși 10% din veniturile familiei restul urmând să fie acoperit de la bugetul local.
Conform legii 114/2006 nu pot beneficia de o locuinţă socială persoanele care deţin deja una, cele care au înstrăinat o locuinţă după 1990, cei care au beneficiat de sprijinul statului pentru un credit imobiliar, cei care deţin o altă locuinţă din fondul locativ de stat.
Potrivit legii 116/2002 prioritare pentru administraţia locală sunt cazurile tinerilor proveniţi din centrele de plasament, familiști de până la 35 de ani cu copii în întreţinere și familiști de până la 35 de ani, conform informaţiilor transmise de Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale și Persoanelor Vârstnice deputatului PNL Maria-Andreea Paul.

